RC: Eragon od Christophera Paoliniho

26. října 2014 v 20:25 | Ewiline |  Recenze
Eragon
Autor: Christopher Paolini
Žánr: YA, fantasy, dobrodružný
Počet stran: 488
Nakladatelství: Fragment
Díl: 1.

Anotace: Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství. Fantasy bestseller Eragon z pera patnáctiletého Christophera Paoliniho, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh chudého farmářského chlapce, který najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným králem, jehož zlo nezná mezí. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou...
První díl tetralogie Odkaz Dračích jezdců.

Můj názor:
-Příběh X Děj: Eragon a Safira jsou naprosto dokonalá dvojice. Knihu jsem měla přelouskanou na její délku poměrně rychle, líbilo se mi, že ty části, kde se moc neděje byli i přesto znázorněné, i když třeba jen jednou větou. Naopak se mi zdá, že má děj malé nedostatky, i když jako celek je to opravdu skvost. Například začátek... Přišlo mi, že první rozhovory Eragona se Safirou byly hodně ošizené.... Bylo spíš jen popsáno,jak vyrůstala v lese spolu s ním, ale stejně mi to přišlo málo. Nemůžu si pomoc a provnávám knihu s filmem, který jsem před přečtením viděla už nesčetněkrát. V něčem se mi zdá film lepší, v něčem naprosto nesmyslný. Nedokázala jsem si broma představit jako starce, prostě to nešlo... Ale místo v knize, kdy se k nim připojil Murtagh bylo lepší než to ve filmu, o hodně. Celkově vzato mám pořád pocit, že tu knihu čtu, že jí otevřu a nejdnou tam naskočí další stránky, které bych mohla číst - a přesně takový pocit chci mít z dobrodružno-výpravných sérií. Že je můžu číst do nekonečna, že nekončí, jdou dál. Vždycky se tam může něco zvrtnout a oni přecházejí celou zem kvůli tomu, aby se dostali do bezpečí...
Je toho hodně co číst, a kdybych měla vyprávět děj, i bez spoilerů by to asi přesáhlo limit článku. Každopádně aspon' trochu zdůrazním průběh knihy.
Eragon nalezne vejce, ale myslí si, že je to jen obroušený kámen a tak ho chce směnit za maso u zlého řezníka. obchod mu nevyjde a jeden dobrý chlapík mu koupí nejlepší řízky a uzeniny, které si Eragon na jaře odpracuje. Chlapcův strýc není nadšený za maso, které přijmuli jako milodar, ale přesto si ho nechává a když přijedou obchodníci, pokoušejí se kámen směnit, nebo zjistit jeho cenu. To se však nepodaří a Eragonovi kámen dále zůstává - až se z něj jednou v noci vyklube malé dráče. Eragon se o draka stará a ten postupně a hlavně rychle roste.
Na scénu nám vstupují razakové, kteří zapálí jejich farmu - Eragon sejim chce pomstít a vydává se je hledat spolu s Bromem, starým vypravěčem, který ví o dracích opravdu hodně.
Něco málo jsem vynechala, něco ne... Děj je rozhodně propracovaný a zřejmá je i politická hra o to, kdo získá Jezdce na svou stranu.

-Postavy: Moje nejoblíbenější postava byla Murtagh. Ve filmu jsem ho moc nebrala, ale tady jsem si ho opravdu oblíbila a ani nevím proč. (U Vardenů na něj Eragon tak zapomínal, až mi ho bylo líto - mslela jsem, že budou přátelé, a ano jsou, ale čekala jsem od Eragona větší snahu) Eragon se Safirou sice pořád zůstávají středobodem, ale moje hlava si dělá co chce. Brom měl zvláštní výkyvy nálad, když měl Eragon otázky a taky Safira se mi někdy zdála se svým Jezdcem podivně nesehraná, i když jen málokdy. U Vardenů se mi nápaditě zhnusila Dvojčata a naopak jsem si celkem oblíbila Aryu nebo Solombuma, kočkodlaka, který k Vardenům dorazil s čarodějnicí (?) Angelou. Prostředí je více než přátelské, ale některé ztráty mě neudivovali a moc jsem netrouchlila, což mi přijde trochu zvláštní - já bulím vždycky.

-Styl psaní: Er-forma v minulém čase, pro mě naprosto vyhovující styl. Na tom není co vytknout...

- Obálka: Tu znám od svých devíti let a vždycky jsem se na ni koukala s obdivem, i když jsem nevěděla, co přesně znamená a co to vlastně je - jednu chvíli jsem si dokonce myslela, že to je lochneska... Ale brzo mi došel význam a našla jsem i spojitost mezi knihou a filmem. Asi poprvé mám pocit, že kniha a film jsou vyrované, jako dva odlišné příběhy.

_______________________________________________
Celkem: 18,5/19 bodů
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eliz Eliz | Web | 27. října 2014 v 11:41 | Reagovat

už je to vážně tak dlouho, co jsem Eragona četla... Ale je to každopádně pěkná knížka. Tvoje recenze se mi také  líbí, v několika bodech s tebou dokonce souhlasím. Murtagha jsem si také oblíbila :-D Podle mého názoru je film vážně pokažený, kniha je mnonásobně lepší...

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 27. října 2014 v 21:07 | Reagovat

Já četla Eragona jako menší, ale vím, že se mi neskutečně líbil a doteď na něj nedám dopustit, takže jsem vlastně ráda, že se ti líbil :-)

3 Eamane Eamane | Web | 27. října 2014 v 21:43 | Reagovat

Srdeční záležitost, ještě teď si pamatuji, jak jsem očekávala poslední díl :)

4 Hermi Hermi | Web | 28. října 2014 v 17:01 | Reagovat

Proč já se k té knize ještě nedostala?! Ale vypadá úžasně! Jako vždy... :-D

5 Renaiti Renaiti | Web | 31. října 2014 v 22:37 | Reagovat

Už se těším až Eragona dočtu! Mám ho poměrně dlouho rozečteného, což mě štve, ale teď nemám moc času na čtení :-?...
Každopádně bych řekla, že kniha byla hodnocena velmi dobře, já bych asi nehodnotila jinak :-D...
Taky jsem si v knize velmi oblíbila Murtagha a hodně mě štvalo jak ho Eragon přehlížel :-?...
Takové hodnocení si kniha určitě zaslouží!

6 Ilía Ilía | E-mail | Web | 2. listopadu 2014 v 20:58 | Reagovat

Jééé! Další do teamu Murtagh! On je z celé té série nejlepší :-D
Sérii jsem přečetla jako menší a teď (asi po pátém re-readingu :-D) si čím dál víc všímám chyb a nedomyšleností...nebo jak to říct :-D  Ale to nic nemění na tom, že je to moje srdcovka a nedám na ni dopustit.

A ne, ten film je strašnej. Jediné plusko u mě má za Murtagha. Filmový Murtík se povedl a konečně dal tomu mému stálou podobu, ale jinak prostě ne. Kdo kdy prosím viděl draka s peřím?! O.o...pokud tedy odhlédneme od toho, že drak neexistuje :-D

7 C.V.O.K. C.V.O.K. | E-mail | Web | 4. listopadu 2014 v 12:53 | Reagovat

Well... Ja, ako človek čo ako prvé čítal knihu a potom celý natešený došiel do kina na film... Musím povedať že s tebou značne nesúhlasím. Film bol podľa mňa totálna fraška. Zafira vyzerala ako zmoknuté kura, dejovo to bolo veľmi nesymetrické s dianím knihy (napríklad by ma zaujímalo, ako chcel autor v potenciálnom filmovom pokračovaní - ktoré sa pre obrovskú, tvrdú a oprávnenú kritiku plnú znechutenia od nadšencov Odkazu dračích jazdcov nakoniec netočilo a ani nikdy nebude- uviesť do deja neodmysliteľných trpaslíkov, keď ich tu úplne totálne na plnej čiare vynechal!)... nehovoriac o výzore postáv. Jasné, beriem že Brom bol vo filme lepší (holt Jeremy Irons :3) ale spraviť z eragona, toho strhaného hnedovlasého hnedookého sedliačika modrookého sexi playboya - blondiaka? a arya? ako ryšavka? no hrôza des. jediné čo mal film spoločné s knihou na úrovni, bola postava Murtagha <3 to je môj miláčik <3 v tom s tebou súhlasím...
inak vrelo odporúčam aj pokračovania série, ručím za to že ťa nemilo prekvalí Murtaghovo posolstvo *diaboský pohľad* fakt... Odkaz dračích jazdcov som dostala na vianoce keď som mala 14 a úplne totálne som sa do toho zamilovala. na tú dobu to bol veľmi originálny dej (ktorý podobne ako neskôr Twilight spustil prívalovú vlnu tématicky podobných príbehov  drakoch ako klaďasoch - dovtedy to boli draci v literatúre prevažne alá zlý Smaug z Pána prsťeňov) a aj štýl písania autora je veľmi jednoduchý. Nie zložitý ako napr. Tolkien, no o nič menej pútavý! je síce svätá pravda že by som si vedela predstaviť že by sa 3 a 4 kniha skopli do jednej pretože 3 je fakticky.... o ničom.... ale aj tak... je to úžasná hexalógia, ktorú môžem IBA vrelo odporúčať :)))

8 Ewiline Ewiline | E-mail | Web | 4. listopadu 2014 v 15:59 | Reagovat

[7]: Jasně, no :D Ale hned k těm prvníím bodům - já jsem vyrostla na filmu a knihu jsem poprvé přečetla až tady. Měla jsem ho zažitý, jak postavy, tak Broma a Murtagha. Kniha je všem lepší, ale v něčem má u mě plus spíš film, než ona... Jednou z těch pár věcí je taková ta věta, kterou Brom vždycky říkal Eragonovi "Kopec odvahy, ždibec rozvahy" To jsem měla strašně ráda a trochu mě zamrzelo, že to v knize nebylo...
Skoro bych řekla, že film i kniha jsou krásné jako dva odlišné příběhy :)

Díky za koment :) :D Prakticky s tebou docela souhlasím.. 8-O  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama