RC: Eldest

7. prosince 2014 v 9:55 | Ewiline |  Recenze
Eldest

Jelikož jsem četla Eragona, nemohla bych v klidu zemířít, kdybych nepřečetla Eldest a zbytek této úžasné série. Zatím jsem teda přečetla jen dva díly, ale snad neumřu tak brzo...
Na této kníze je výrazná barva a, ehrm, šířka, řekla bych. Každopádně, když se mi dostala do ruky, nemohla jsem se dočkat, až se znovu projdu v Alagaesii.

Anotace: Šíří se temnota, přichází beznaděj, vládne zlo ...
Pokračování fantasy bestselleru Eragon z pera Christophera Paoliniho opět dobývá svět!
Eragon cestuje se Safirou do elfského města Ellesméry, aby podstoupil výcvik v kouzlení a boji, životně důležitých dovednostech Dračího jezdce. Ztrácí jistotu, neví komu může věřit a osud království, v němž temná ruka krále rdousí veškerý vzdor, leží i nadále právě v jeho rukou...
Druhý díl tetralogie Odkaz Dračích jezdců.

Eldest je pravděpodobně nejtlustší knihou, kterou jsem kdy přečetla, protože má téměř 700 stránek - přesně 655 stran.
Po bitvě o Farthen Dur (omlouvám se za gramatiku napsaných míst, prostě neumím ty zobáčky) nečekaně napadne průzkumnou skupinu, ve které byl Murtagh, Dvojčata a Ažihad, banda urgalů. Muži jsou pobiti a Murtagh s Dvojčaty je unesen do chodeb pod trpasličím městem. Ažihad je mrtev a tak se musí zvolit jeho nástupce.

- Upřímně jsem ani na vteřinu nevěřila, že by Murtagh z knihy prostě jen tak zmizel. Obzvlášť po zkušenostech s komentáři u Eragona. Ne, Murtagh se rozhodně objeví, buď jako vězeň, nebo jako otrok - říkala jsem si.
Anotace toho tentokrát moc neprozradila, kromě té cesty do Ellesméry. Ta mimo jiné proběhne téměř bez problémů - jen při zastávce u jednoho klanu trpaslíků Eragonovi přizná zbytek vyvražděného klanu nepřátelství. Ten trpaslík po něm hodí prsten omotaný jeho vousy. Mno... Ze začátku jsem vždycky spěchala, abych zase četla vyprávění u Rorana, Tentokrát se nám děj rozdělil na dvě, příležitostně tři vypravěčské části. Eragonovu, Roranovu a myslím, že tak dvakrát/třikrát Nasuadinu. Nasuadiny části mě moc nebavily, Roran, kterého hledali ra'zakové uprchl s vesnicí přes Dračí hory přes Nardu až do Teirmu, kde se setkal s Jeodem a společně odpluli do Surdy. On mě bavil jen na začátku, jinak si zase to nejlepší vydobil Eragon.

Dlouhou dobu se Eragon v Ellesméře učí od Zdravého mrzáka, až do oslav smlouvy s draky, kdy mu sami draci vylepší... Jak to říct, celkově bude po proměně vypadat jako půl-elf. Lehce se mu zašpičatí uši, vyhladí se mu rysy, zmizí všechny jizvy.
Ještě před koncem jeho výcviku nazírá Eragon Nasuadu a zjistí, že na Surdu je plánován útok. Odletí tedy na pomoc své paní a v bitvě se prokáže jeho velká síla. Připluje tam i Roran svesničany... a jediné co asi můžu vyspoilerovat je, že náš milý Roránek-kladivo zabije Dvojčata. Muhehhe, sláva, že jsou pod drnem!

Sakra, tahle kniha by se dala tak úžasně rozebrat, jenže á prostě nemůžu říct, to co se tam stalo, to by bylo strašně nefér!!
Jako vždy jsou tam úžasné popisy, někdy možná moc dlouhé, když začíná jít do tuhého...
Se vztahem Eragona a Aryi to nevypadá dobře. Jediné, co můžete udělat, je přečíst si tuhle knihu, určitě nebudete litovat. Jsem z ní celkem nadšená, i když se v celku stalo jen pár zvratových věcí. Myslím, že Eldest každému přinese něco nového.

Něco o autorovi...
Všichni známe alespoň jméno Paolini, když ne celé jméno a životopis, či tak.

paolini2011
Christopher Paolini se narodil 17. listopadu 1983 v USA Kennethovi a Talitě Paoliniovým. Nyní žije se svou rodinou v Paradise Valley v Montaně. Vyrůstal spolu se svou mladší sestrou Angelou (se kterou konzultoval jednotlivé pasáže Eragona, ostatně po ní pojmenoval i jednu postavu - "kořenářku-čarodějnici" Angelu). Paolini ukončil střední školu díky speciálnímu programu v 15 letech, kdy také začal psát Eragona. Trvalo celkem rok, než dal Eragona dohromady, a další rok, než mohl být Eragon vydán v nakladatelství. Jak sám přiznává, lákala ho univerzita, dokonce se i na jednu přihlásil a byl přijat (Reed College), ale uvědomoval si, že by neměl čas na propagaci své knihy ani na další psaní. Z tohoto důvodu také zatím studium na univerzitě odložil.
Paolini si už v dětství naplánoval, že napíše nějakou knihu. Když mu bylo jedenáct, po přečtení jedné fantasy knihy zatoužil napsat také nějakou, lepší. Mnoho lidí soudí, že se mu to již povedlo.

Také musím podotknout, že jsem se naučila nazpaměť elfský pozdrav z knihy. Většina věcí mě v knize zaujme a já nad tím musím přemýšlet ještě pěkně dlouhou dobu.
Postavy jsou propracované, myslím, že je děj doplněný o záporáky i mezi elfy celkem uspokojivě. Styl psaní je ještě lepší, než ten první díky různým vypravěčům a tak myslím, že si kniha získá vysoké hodnocení.

Hodnocení:

Po sečtení jsem došla k závěru, že z mých 19 bodů, které uděluji má kniha plných 19 bodů.
Těším se na další knihy z této série a děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.


Recenze z edice, nebo podobné tituly:

Eragon
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ilía Ilía | E-mail | Web | 7. prosince 2014 v 17:23 | Reagovat

Eldest je můj druhý nejoblíbenější díl série. Ten zvrat na konci, když jsem to poprvé před pár lety četla, mě naprosto nadchnul, protože zrovna On je mojí nejoblíbenější postavou ze série. :D
Krásná recenze! :D

2 Hermi Hermi | Web | 9. prosince 2014 v 14:55 | Reagovat

Jak dlouho já už si chci přečíst tuhle sérii a pořád se k tomu nejsem schopná dostat, protože mám v plánu ještě Alianci a všechny díly Podzemí kromě prvního dílu...! Já ty knížky nějak nestíhám. Každopádně pěkná recenze a doufám, že já si tuhle knížku taky brzy přečtu.

3 Eliza Eliza | Web | 22. prosince 2014 v 11:18 | Reagovat

Tak na Eldesta se teda teprve chystám, překvapilo mě, jak vysoko jsi ho ohodnotila, fakt se k němu musím dostat. Naneštěstí mi vždycky zabrání délka knihy, protože času je málo :/ Dobrá recenze ;)

4 Litteris Litteris | E-mail | Web | 22. prosince 2014 v 13:24 | Reagovat

Mě se teda ta kniha hodně líbí ;) Ta recenze se ti povedla :D

5 Evča Evča | Web | 26. prosince 2014 v 17:31 | Reagovat

Eragona jsem ještě nedočetla, jsem někde v polovině...No,jo.
Krásný blog,Ewiline. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama