Leden 2016

Serafína: Drači posel (RC)

13. ledna 2016 v 19:53 | Ewiline |  Recenze
Autor: Rachel Hartman
Žánr: YA, fantasy, dobrodružný
Počet stran: 431
Nakladatelství: Fragment
Díl: 2.
Anotace: Rachel Hartman a její Serafína vzaly knižní svět útokem a se silou draka ovládly žebříčky prodejnosti v několika zemích. Netrpělivě očekávaný 2. díl je konečně tady!

Království Gored: země, ve které po dlouhá desetiletí žili lidé a draci v křehkém míru. Rovnováha ale byla narušena, a hrozí válka. Draci po čtyřiceti letech vycházejí z ústraní a jsou připraveni převzít vládu nad světem. Serafína - napůl člověk, napůl drak- je jednou z mála, kdo rozumí uvažování draků i lidí a kdo by mohl pomoci válku zastavit. Vydává se proto na cestu do sousedních zemí, aby našla další polodraky. Věří, že jejich společné úsilí dokáže vyvolat mocnou magii, s jejíž pomocí bude možné nemilosrdné draky porazit.

Dokáže ale Serafína vzdorovat všem nástrahám, které ji na cestě čekají? Ubrání se tajemnému polodrakovi, který dokáže vstupovat do lidských myslí a ovládat je? Vzdá se svých jedinečných schopností a zachrání si život, nebo přijme výzvu osudu a postaví se nebezpečné budoucnosti čelem?

Hodnocení: Tuto knížku jsem četla vskutku pomalu, a nemůžu říct, že by mě první díl této série vyloženě nadchnul. Jasně, tohle už je druhý díl, já vím. Není daleko od prvního, ale už jen kvůli Abdovi, mojí nejzamilovanější postavě, jsem se chtěla dozvědět, co se stane dál, proto jsem se pustila i do druhého dílu.
Musím přiznat, že se mi vlastně nakonec i docela líbil.
Součet bodů vyjde pravděpodobně vysoko.
Kniha zahrnuje skvělé postavy, bezvýchodné situace s briliantními řešeními, když se Serafína setkává se svou starou přítelkyní Jannoulou při hledání dalších ityasátů (polodraků).
I když přítelkyně je pro Jannoulu vlastně hodně špatná přezdívka, Jannoula je jeden z nejdivnějších padouchů, o kterých jsem kdy četla. Celou knihu nemám nejmenší tušení, co má ta holka za lubem. Vlastně je to nakonec to nejjednoduší, co by mě mohlo napadnout, ale stejně kvůli tomu Serafína vytrpí hodně.
I když příběh doopravdy asi stojí za to, jak bych vám ho mohla vyprávět, vyložený způsob psaní a fakt, že se drak ve skutečnosti dokáže změnit na člověka (v tom případě je z něj sárantras), který mi není sympatický, a takový zvláštní odstup hlavní postavy.. jakoby mi tam něco chybělo. Možná víc detailů při popisech a tak.
Kdybych měla jistotu, že jste to všichni už četli, nebála bych se říct víc, ale kvůli spoilerům nemůžu, pardon.
Každopádně když sečteme body za pěknou obálku (kterou jsem byla doopravdy nadšená) a zajímavé podstavy, odečteme něco za to popisování a lidi/draky, naopak zase něco přičteme za Svaté, vyjde nám:

Celkem 16/19 bodů
Kniha hlavně potřebuje svého příznivce, který ocení fakt draků měnících se v lidi.
V tomto ohledu jsem doopravdy zaujatá :D